Jak chronić instalacje elektryczne?
Niemal każde urządzenie, które wykorzystujemy na co dzień potrzebuje energii elektrycznej. I choć jest to oczywiste, praktyka pokazuje, że często nie zauważamy swojej zależności od prądu - aż do czasu, gdy nastąpi większa lub mniejsza awaria.
Aby cieszyć się komfortem, ale też bezpieczeństwem w tym zakresie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie instalacji elektrycznej, a także ochrona jej przed szkodliwymi czynnikami. O czym warto więc pamiętać? W naszym artykule omawiamy szerzej ten temat.
Odpowiednio stworzona instalacja ma znaczenie
Aby instalacja elektryczna działała sprawnie i nie stała się przyczyną zagrożenia, konieczne jest wykonanie jej zgodnie z najwyższymi standardami. Znaczenie ma każdy etap działań: od doboru materiałów, po odpowiedni opis całego schematu. O czym warto więc pamiętać?
Na uwagę zasługuje m.in. zastosowanie właściwego okablowania. Np. w przypadku zewnętrznych obwodów instalacji elektrycznych konieczne jest wykorzystanie kabla przeznaczonego do montażu w ziemi. Elementy te są mocniejsze, posiadają dodatkowy płaszcz zabezpieczający i specjalną izolację, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Innym istotnym czynnikiem jest zainstalowanie bezpieczników, które zapobiegają przebiegowi prądu o zbyt dużej mocy, prowadzącemu do zwarcia i uszkodzenia obwodów. Na każdym etapie kluczowe znaczenie ma także zastosowanie materiałów najwyższej jakości, tworzonych według aktualnych standardów.
Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?
Instalacja elektryczna powinna być zawsze wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nie należy jej także modyfikować na własną rękę, o ile nie posiadamy profesjonalnej wiedzy. W przypadku zauważenia nawet niewielkich nieprawidłowości, konieczne jest niezwłoczne powiadomienie specjalistów. Dzięki temu żywotność całej instalacji będzie większa, a my zapewnimy sobie bezpieczeństwo, które ma kluczowe znaczenie.
Warto pamiętać, że zwłaszcza w przypadku instalacji umieszczonej na zewnątrz istnieje wiele czynników, które mogą jej zaszkodzić. Takie elementy to m.in.:
- opady atmosferyczne, które podmywają grunt, z czasem prowadząc do odsłonięcia i uszkodzenia płytko ułożonych przewodów,
- rośliny, a szczególnie ich korzenie, które oplatają kable i uszkadzają je.
Jednak dbanie o instalację elektryczną jest ważne także wewnątrz domu czy mieszkania. Kluczowe znaczenie ma m.in. odpowiednie podłączanie sprzętu. Jak podkreślają eksperci, urządzenia, które są wykorzystywane stale, takie jak lodówka, kuchenki elektryczne, bojlery, powinny być podłączone do osobnych obwodów. Dodatkowo każdy obwód musi być wyposażony w tzw. wyłącznik nadprądowy.
Na uwagę zasługuje także konieczność ochrony instalacji przed wodą. Ryzyko uszkodzeń wywołanych tym czynnikiem jest szczególnie duże w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka, czy kuchnia. W takich przestrzeniach konieczne jest zastosowanie materiałów wysokiej klasy o szczelności oznaczonej minimum, jako IPX5, IPX6, IPX7 lub IPX8 (im wyższa cyfra, tym wyższy poziom szczelności).
Czytaj dalej: Na czym polega modernizacja rozdzielnic elektrycznych?