Na czym polega modernizacja rozdzielnic elektrycznych?
Bezpieczeństwo to najważniejsza wartość, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Jednym ze sposobów na jego osiągnięcie jest regularne sprawdzanie, a w razie potrzeby także modernizowanie instalacji znajdujących się w naszym domu - przede wszystkim instalacji elektrycznej. Aby układ ten zachował swoją sprawność, konieczne jest m.in. dbanie o stan rozdzielnic elektrycznych. Czym są te elementy? I na czym polega ich modernizacja? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Rozdzielnica elektryczna - co warto wiedzieć?
Rozdzielnica elektryczna to zespół urządzeń, które jak sama nazwa wskazuje służą do rozdzielania energii elektrycznej. Ta ważna część, nazywana niekiedy centralnym punktem instalacji, służy do łączenia obwodów z urządzeniami sterującymi, czyli rozprowadzania energii elektrycznej do poszczególnych pomieszczeń. Aby mogła zagwarantować nam wysoką jakość działania, musi zostać wyposażona w bezpieczniki, które chronią dany obwód oraz w licznik, który jest montowany przez dystrybutora energii.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie i miejsce stosowania wyróżniamy:
- rozdzielnice energetyczno-dystrybucyjne,
- rozdzielnice przemysłowe,
- rozdzielnice mieszkaniowe,
- rozdzielnice budowlane i słupowe.
W zależności od funkcji pełnionej w sieci dystrybucyjnej wyróżniamy:
- rozdzielnice główne,
- rozdzielnice oddziałowe,
- rozdzielnice manewrowo-stycznikowe.
Jeśli chodzi o zasady konstrukcji wyróżniamy:
- rozdzielnice tablicowe,
- rozdzielnice skrzynkowe,
- rozdzielnice szafowe.
Na czym polega modernizacja rozdzielnic elektrycznych?
Skoro rozdzielnica elektryczna, czyli jak już wspomnieliśmy centralny punkt instalacji elektrycznej, pełni tak ważną rolę, to nic dziwnego, że z czasem ulega eksploatacji i wymaga przeprowadzenia prac modernizacyjnych. Oznacza to, że wyznaczona część instalacji elektrycznej musi być przebudowana tak, by spełniać aktualne wymogi co do funkcjonowania i jakości. Modernizacja ma także na celu zapewnienie bezawaryjnego i w pełni bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej.
Prace modernizacyjne powinny być poprzedzone demontażem licznika, co wymaga konsultacji z dystrybutorem energii. Same prace polegają zazwyczaj na wymianie rozdzielnicy elektrycznej na nową, modułową propozycję, która jest montowana na szynie instalacyjnej. Co ważne, dostępne obecnie rozwiązania posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko nieprzewidzianych wypadków i pozwalają cieszyć się większym komfortem.
Czytaj dalej: Na czym polegają badania termowizyjne w branży elektrycznej?